14001017-23101085
23 آگوست, 2023 توسط سمیه روحی

۶ ساله‌های متولد «مهر» به بعد می‌توانند کلاس اول بروند؟

ایسنا نوشت: به گفته معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش، از سال آینده به بعد فقط کودکان ۶ سال تمامی که قبل از مهر ماه متولد شده‌اند می‌توانند به کلاس اول ابتدایی بروند و برای امسال نیز ثبت نام این دانش آموزان مشروط به داشتن فضای خالی در مدارس است.

معصومه نجفی پازوکی با اشاره به اینکه دانش آموزان برای ورود به پایه اول ابتدایی باید ۶ سال تمام داشته باشند، اظهار کرد: سال گذشته در آیین نامه اجرایی ثبت نام تبصره‌ای گذاشتند که اگر کودکی متولد مهر ماه بود، در صورتی که شورای مدرسه تشخیص دهد که آن مدرسه به لحاظ تراکم کلاسی امکان پذیرش این دانش آموز را دارد، می‌تواند در پایه اول ابتدایی ثبت نام کند.

وی با یادآوری اینکه این موضوع سال گذشته در آیین نامه اجرایی ثبت نام قید شده بود و ما شاهد بازخوردهای منفی زیادی در این رابطه از طرف مدارس بودیم، افزود: مدیران مدارس می‌گفتند مدرسه جا ندارد اما والدین معترض بودند که طبق این آیین نامه مدارس می‌توانند دانش آموز را ثبت نام کنند و به آن بخش از آیین نامه که ثبت نام را مشروط به «داشتن تراکم کلاسی» می‌کرد، توجهی نداشتند.

تبصره‌ای که به علت تراکم بالای مدارس حذف شد

معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: لذا با توجه به تراکم بالایی که کلاس‌های ما داشت، امسال در جلسات کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش به طور کلی این تبصره برداشته شد؛ یعنی به هیچ وجه از سال آینده نباید شاهد ثبت نام بچه‌های متولد مهر ماه در پایه اول ابتدایی باشیم.

تکلیف بچه‌هایی که پارسال پیش دبستانی بودند چه می‌شود؟

وی در خصوص ثبت نام ۶ ساله‌های متولد «مهر» به بعد در پایه اول ابتدایی، تاکید کرد: با توجه به برداشته شدن تبصره یاد شده، امسال نیز نباید شاهد ثبت نام بچه‌های متولد مهر ماه در پایه اول ابتدایی باشیم اما از طرف دیگر برای مهر امسال تعدادی دانش آموز داریم که سال قبل درحالی پیش دبستانی را سپری کردند که در آیین نامه اجرایی مذکور اشاره نشده بود پیش دبستانی‌ها هم می‌توانند کودکانی که به حد نصاب سنی نرسیده‌اند را ثبت نام کنند. در واقع خود والدین تصمیم گرفتند دانش آموز را زودتر از سن قانونی در پیش دبستانی ثبت نام کنند و پیش دبستانی‌ها هم با این فرض که این بچه‌ها می‌توانند سال بعد در کلاس اول ابتدایی ثبت نام کنند، اقدام به پذیرش این دانش آموزان کرده‌اند.

نجفی پازوکی خاطر نشان کرد: با این حال اکنون که این دانش آموزان به پایه اول ابتدایی رسیده‌اند؛ تراکم کلاس‌های ما بالا است و نمی‌توانیم آنها در کلاس اول ثبت نام کنیم. از سوی دیگر والدین می‌گویند اگر این امکان وجود نداشت پس چرا سال قبل فرزند ما را در پیش دبستانی ثبت نام کردند؟. با این تفاسیر ما در ستاد ثبت نام این تصمیم را گرفتیم که تا پایان مرداد ثبت‌نام دانش آموزانی که ۶ سال تمام دارند و متولد قبل مهر هستند انجام شود و پس از اینکه ظرفیت کلاس‌ها مشخص شد، در صورت وجود ظرفیت در مدرسه، بچه‌هایی که سال قبل پیش دبستانی را گذرانده‌اند و الان متولد مهر ماه هستند، در پایه اول ابتدایی ثبت نام شوند.

در مدارس با تراکم بالا اصرار به ثبت نام کلاس اول نکنید؛ به ضرر دانش آموز است

معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: تمام تلاش ما این است خانواده‌ها دچار سردرگمی نشوند و بچه‌هایی که سال قبل پیش دبستانی دوم را به طور کامل گذرانده‌اند، امسال در پایه اول ابتدایی ثبت نام شوند اما ظرفیت و تراکم کلاس‌ها برایمان مهم است. از این رو از والدین تقاضا داریم اگر تراکم مدارس بالاست، اصراری به ثبت نام فرزند خود نداشته باشند چراکه در صورت تراکم بالا اگر والدین فرزند خود را ثبت نام کنند فقط کیفیت کلاسها پایین می‌آید و این امر به ضرر خود دانش‌آموز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار سایت