توزیع شیر در مدارس
11 اکتبر, 2023 توسط سمیه روحی

نحوه “توزیع شیر” در مدارس ابتدایی چگونه است؟

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به چاقی بیش از ۴۰ درصد دانش‌آموزان در برخی استان‌های کشور درباره توزیع شیر در مدارس ابتدایی توضیحاتی داد.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، آغاز دوباره توزیع شیر در مدارس ابتدایی کشور خبری بود که مهر امسال از سوی رضا مراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش اطلاع‌رسانی شد.

روند توزیع شیر در مدارس کشور از سال 96 به دلیل تأمین نشدن اعتبارات متوقف شد اما در روند بررسی برنامه هفتم توسعه در مجلس، کمیسیون تلفیق بحث توزیع شیر در مدارس کشور را به برنامه اضافه و این موضوع مصوب شد.

هم‌اکنون سرانه مصرف شیر در کشور 78 کیلوگرم اما میانگین مصرف جهانی آن 116 کیلوگرم است و در ایران 35 کیلوگرم کمتر از سرانه جهانی شیر مصرف می‌شود.

صادق ستاری فرد؛ معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ضرورت مصرف صبحانه سالم به ویژه شیر توسط دانش‌آموزان به تسنیم گفت: مصرف صبحانه امروز یک چالش جدی در حوزه سلامت دانش‌آموزان است، ورزش صبحگاهی و مصرف صبحانه دانش‌آموز را از نظر هوشیاری و یادگیری در وضعیت مناسبی قرار می‌دهد بنابراین والدین حتماً به مصرف صبحانه توسط دانش‌آموزان دقت کنند، آبمیوه و کیک به دانش‌آموز ندهند چون صبحانه ناقص محسوب می‌شود.

او به خانواده‌ها توصیه کرد: هر روز صبحانه سالم به دانش‌آموز بدهید همچنین مصرف شیر بسیار مهم است، خانواده‌ها به ضرورت مصرف شیر برای سلامت استخوان و رشد دانش‌آموزان توجه داشته باشند.

ستاری فرد بیان کرد: آموزش و پرورش در حال پیگیری برای احیای شیر دانش‌آموزان است و کار توسط معاون اول رئیس جمهور در حال پیگیری است، کارگروهی با حضور وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، صمت، نفت و سازمان برنامه و بودجه تشکیل شد تا طریقه تأمین اعتبار و توزیع شیر در مدارس را تعیین کنند.
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش تسنیم که آیا شیر در تمام دبستان‌های کشور توزیع خواهد شد؟ بیان کرد: جزئیات هنوز مشخص نیست اما توزیع شیر در تمام مدارس کشور به میزان تأمین اعتبار بستگی دارد البته انجمن صنایع لبنی نیز در این جلسات حضور دارند و مباحثی را درباره توزیع شیر از محل ارزش افزوده صنایع لبنی مطرح کردند.

به گفته ستاری فرد، در آخرین جلسه کارگروه، سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت مکلف شدند تا شیوه تأمین اعتبار را مشخص و پیشنهادات را به معاون اول بیان کنند.

پیش از این سید محمدرضا بنی‌طبا؛ سخنگوی انجمن صنایع لبنی کشور درباره توزیع شیر در مدارس ابتدایی کشور گفته بود: برای توزیع منظم شیر در مدارس کشور این موضوع باید در لایحه بودجه سال 1403 در نظر گرفته شود اما برای امسال با دستور رئیس جمهور محل بودجه لازم برای توزیع شیر در مدارس تعیین شد و تمام دانش‌آموزان پایه اول تا ششم دوره ابتدایی (به تعداد 9 میلیون نفر) در مدارس دولتی دو بار در هفته و به تعداد 35 نوبت شیر دریافت خواهند کرد.

وی افزود: ما آمادگی داشتیم فارغ از ماجرای بودجه از محل ارزش افزوده محصولات لبنی، توزیع شیر در مدارس ابتدایی را انجام دهیم همچنین پنجم مهر امسال، کارخانه‌های لبنی فارغ از ماجرای شیر دولتی، روز شیر مدارس را گرامی داشتند و پذیرفتند در برخی مدارس، شیر رایگان توزیع کنند تا فرهنگ‌سازی مصرف شیر انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین اخبار سایت